zdjęcieCzym jest współczesna transplantologia? Jak można uchronić się przed zachorowaniem, a z drugiej strony -  jak mądrze i skutecznie postępować w procesie zdrowienia? Na te i inne pytania odpowiedzieli prelegenci konferencji pn:” Zdarzył się wypadek… Historia Maćka Solskiego”. Konferencja odbyła się w dniu 12 maja 2017r. w godzinach 9.00-14.30 w Ratuszu Staromiejskim, a jej organizatorem był MEDYK - Szkoła Policealna im. Jadwigi Romanowskiej w Elblągu.

 

Cykl wykładów powiązano ze specjalnie przygotowanym i zainscenizowanym zdarzeniem młodego mężczyzny, poszkodowanego w wypadku drogowym, w skutek którego wymagał działań medycznych oraz profesjonalnej, szeroko pojętej rehabilitacji, w tym profesjonalnego wsparcia psychologicznego. Konferencję rozpoczął pokaz udzielania pierwszej pomocy przed budynkiem Ratusza Staromiejskiego.

b_320_0_16777215_00_images_fot_aktual_1212121212121.jpgW programie konferencji znalazły się prelekcje specjalistów w zakresie profilaktyki wypadkowości, udzielania pierwszej pomocy, krwiolecznictwa, transplantologii, problematyki chorób i niepełnosprawności.
Celem konferencji było m.in. poszerzenie wiedzy nt. profilaktyki skutków wypadków, psychologicznym aspektom radzenia sobie w sytuacjach trudnych, jak też zagadnieniom transplantologii i krwiolecznictwa. Wiedza społeczeństwa na temat transplantologii i krwiodawstwa opera się często na informacjach potocznych, niemedycznych.

Spotkanie ze specjalistami pozwoliło na obalenie mitów istniejących w opinii społecznej dotyczących m.in. dawstwa szpiku. Podczas konferencji istniała możliwość rejestracji w bazie dawców komórek macierzystych jak też możliwość oddania krwi na potrzeby elbląskich szpitali. 

Organizatorzy konferencji zachęcali również uczestników prelekcji do identyfikacji własnej grupy krwi, poprzez wykonanie tzw. KREWKARTY, która w sytuacjach zagrożenia życia przyspiesza transfuzję krwi.

Szkoła Policealna im. Jadwigi Romanowskiej w Elblągu już od wielu lat jest propagatorem inicjatywy dawców komórek krwiotwórczych i idei krwiolecznictwa.

Polish English German Russian Ukrainian

Galerie zdjęć

On-line

Odwiedza nas 4 gości oraz 0 użytkowników.